Łopienka

W sercu Bieszczad, kilkanaście kilometrów od Cisnej przycupnęła Łopienka, a raczej jej pozostałości bo czas świetności tej wioski odszedł dawno w niepamięć. Na szczęście tutejsza cerkiew pw. Św. Paraskiewii z 1757 roku nie podzieliła losów innych, podobnych świątyni z wysiedlonych w czasie akcji "Wisła" bieszczadzkich wiosek. Możemy ją podziwiać do dziś, co prawda w nieco zmienionej formie, ale zawsze....


Stało się tak dzięki Olgierdowi Łotoczko, konserwatorowi zabytków i wielbicielowi Bieszczad, który szczególną uwagą obdarzył to miejsce oraz rozpoczął odbudowę popadającej w ruinę cerkwi. W środku znajduje się tam obecnie kopia cudownej ikony Matki Bożej z dzieciątkiem związana z rzekomym objawieniem. Oryginał ikony znajduje się w Kościele w Polańczyku.Niegdyś Łopienka przyciągała tłumy wiernych co związane było z tutejszymi, znanymi w okolicy odpustami.


Spacerując doliną zobaczymy ślady domostw, sprzed II wojny światowej, zanim Łopienka została wysiedlona. Zabudowania skupiały się przy rzece- Solince.Nieco powyżej znajdowały się pola uprawne-m.in lnu,konopi czy jęczmienia




Bydło wypasano na zboczach szczytów- Jamy i Łopiennika. Dziś na okolicznych wzgórzach możemy dojrzeć charakterystyczne terasy, zdradzające sposób prowadzenia upraw przez mieszkańców.


Spacerując po tutejszych łąkach można poczuć wyjątkowego ducha wioski tętniącej życiem, niespełna sto lat temu.Wśród bujnej roślinności dojrzymy zdziczałe drzewa owocowe czy fragmenty podmurówek.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pałac w Guzowie

Tarasówka - Małe Ciche

Płazówka - Witów