Zamek w Szymbarku
Gdyby nie był w dziś w ruinie, zapewne byłby jednym z największych zamków krzyżackich w Polsce. Położony ok 10 km na północny zachód od Iławy, mimo, że czasy świetności ma już dawno za sobą, nadal wzbudza zachwyt.
Zamek został wzniesiony przez kapitułę pomezańską, instytucję kościelną w państwie krzyżackim, w XIV wieku. Budowla powstała na nasypie grodu pruskiego, dlatego dziedziniec położony jest ok 9 metrów powyżej podzamcza. Zamek otoczony był murem z 10 basztami.
Wjazd na teren twierdzy prowadził przez most przerzucony ponad fosą. Tuż obok bramy wjazdowej zbudowano wysoką na 24m wieżę zegarową, w której mieściła się kaplica i loch. Opustoszałe wnętrze kaplicy podziwiać można do dziś.
Na dziedzińcu zamku znajdowały się zabudowania mieszkalne, z najbardziej reprezentacyjną częścią w zachodniej części. Zamek należał m.in do rodów, Hohenzollern, Polenz oraz von Fickenstein. W czasie II wojny światowej stacjonowały tu oddziały SS, a następnie Armia Czerwona, której żołnierze opuszczając zamek spalili go wraz z całym wyposażeniem. W latach 60tych XX wieku wykonano drobne prace konserwatorskie, odgruzowano teren i zadaszono część budynków.
W 1995 ruiny zamku były planem dla filmu Król Olch, w którym główną rolę zagrał John Malkovich Aktualnie budowla jest własnością prywatną, niedostępną dla zwiedzających, choć przy odrobinie szczęścia można spotkać tu osoby, które mają klucz do zamku i chętnie opowiedzą nam jego historię.
Obok zamku rozpościera się szeroki pas zieleni, gdzie znajdziemy stare okazy drzew, w pobliżu zaś biegnie zabytkowa aleja lip zwana napoleońską na pamiątkę rzekomej przejażdżki tą drogą Napoleona w drodze na zamek w Kamieńcu.
Komentarze
Prześlij komentarz